Jak dbać o drewnianą podłogę

Wyposażenie domu lub mieszkania w drewnianą podłogę to rozwiązanie ponadczasowe, które zapewni nie tylko wygodę i funkcjonalność, ale także niebanalny wygląd i estetykę na wysokim poziomie. Jednak wiele osób decydujących się taki typ podłogi zapomina, iż o drewno należy dbać. Tylko wtedy podłoga zachowa swoje właściwości i przez długie lata będzie służyć domownikom.

 

Codzienna pielęgnacja

Aranżacja wnętrz z drewnianą podłogą w roli głównej jest niezwykle reprezentatywna. Jednak warunkiem jej trwałości i nienagannego wyglądu jest codzienna pielęgnacja, która obejmuje:

  • ograniczenie do minimum przenoszenia piasku (który działa jak papier ścierny i niszczy delikatną podłogę)
  • regularne usuwanie wszelkich zabrudzeń
  • szybkie usuwanie rozlanych płynów (nadmiar wilgoci może spowodować pęcznienie drewna)
  • unikanie poruszania się po drewnianej podłodze w butach na obcasie
  • zmywanie podłogi jedynie wilgotnym (a nie mokrym) mopem
  • regularne przycinanie pazurków domowym zwierzętom

Niezwykle ważną kwestią jest utrzymywanie w mieszkaniu właściwych warunków klimatycznych – odpowiedniej temperatury i poziomu wilgotności.

 

Konserwacja

Wyposażenie mieszkania w drewnianą podłogę wymaga podjęcia określonych działań konserwujących i zabezpieczających. Taki typ podłoża powinien być pokryty profesjonalnymi produktami, które zwiększają trwałość drewna i zapobiegają jego uszkodzeniu. Niezwykle ważne jest stosowanie środków czyszczących dedykowanych podłogom drewnianym – ich producenci dopasowują skład preparatów do szczególnych wymagań drewna. Dobrym pomysłem na zabezpieczenie podłogi przed uszkodzeniami mechanicznymi (szczególnie w miejscach często używanych) jest położenie specjalnych mat ochronnych, które są mało widoczne, estetyczne i łatwe w czyszczeniu.

 

Podłoga drewniana to prawdziwa ozdoba każdego pomieszczenia. Jednak aby cieszyła domowników przez długie lata, to powinna być pielęgnowana i konserwowana w odpowiedni sposób.

Artykuł posiada 2 komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *