Jakie kolory wybrać do pokoju

Wybór odpowiedniego koloru konkretnego pomieszczenia nie jest zadaniem łatwym – tym bardziej, iż każda przestrzeń ma swój charakter, umeblowanie i wyposażenie. Dlatego też osoby planujące przemalowanie mieszkania lub domu stoją przed niezwykle ważnym dylematem, na jaki kolor pomalować ściany. Tutaj nie ma prostej odpowiedzi –   jedni kierują się obowiązującą modą, a inni jedynie indywidualnym gustem. A może warto pomalować ściany w zgodzie z psychologią kolorów? Spójrzmy na działanie poszczególnych barw.

 

Zieleń

Aranżacja wnętrz na bazie koloru zielonego ma niezwykłą moc – uspokaja i przynosi poczucie bezpieczeństwa. Jednak barwa zielona nie powinna być stosowana w nadmiarze, gdyż może powodować rozdrażnienie, zmęczenie i senność.

 

Biel

Kolor biały to symbol czystości i świeżości. Ściany pomalowane na biało uspokajają i łagodzą zdenerwowanie. Dodatkowo barwy tej nie można  „przedawkować” – nigdy nie jest jej za dużo.

 

Błękit

Wystrój wnętrz w kolorze delikatnego błękitu ma podobne właściwości jak biel – koi nerwy i uspokaja. Dlatego też kolor niebieski często jest wykorzystywany w terapii lękowej. Jednak w tym przypadku także należy zachować stosowny umiar, gdyż nadmiar koloru niebieskiego może sprzyjać znudzeniu i lenistwu.

 

Żółć

Kolor żółty ma niezwykłe właściwości – sprzyja koncentracji, pobudza intelekt i wzmacnia system nerwowy. Dlatego warto zastosować go w pokoju ucznia. Niestety żółć posiada też pewne mankamenty, gdyż stosowana w nadmiarze wzmacnia złość i kłótliwość. W niektórych przypadkach może być także męcząca.

 

Czerwień

Czerwień to niezwykle wyrazista barwa, której podstawową właściwością jest pobudzanie do działania. Ze względu na swoje oddziaływanie nie powinna być stosowana w pokoju dziecięcym.

 

Wybór odpowiedniego koloru kuchni, sypialni czy salonu nie jest łatwe. Poznanie sposobu oddziaływania określonych barw może znacznie ułatwić podjęcie decyzji.

Artykuł posiada 2 komentarze

  1. Ja mam iście kolorowy miszmasz – kuchnia jest na żółto, przedpokój na zielono, sypialnia na różowo, a salon na niebiesko. Podoba mi się takie zróżnicowanie.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *